Перейти до основного вмісту

Уперше в Ізраїлі жінку обрали духовним лідером ортодоксальної громади

Раббаніт Шира Мірвіс очолить синагогу Шірат Хатамар у поселенні Ефрат на південь від Єрусалиму. Кандидатуру багатодітної матері підтримали 83% прихожан, — повідомляє Times of Israel.

У минулому жінок обирали духовними лідерами (spiritual leader) ортодоксальних громад, але водночас рабином усе одно залишався чоловік. 40-річна раббаніт розповіла, що ключовим моментом у ставленні до цієї проблеми стали похорони її батька. Тоді співробітник Хевра кадіша сказав, що Шира не мусить надривати одяг на знак жалоби (обряд кріа), оскільки це нескромно для жінки. Вона все одно зробила крію і зрозуміла, що потребує наставниці-жінки, а потім прийшла до висновку, що сама може стати такою наставницею.   

П'ять років Шира вчилася в жіночому відділенні інституту Ohr Torah Stone, пройшовши курс, який відповідає більшості вимог ізраїльського рабинату для чоловіків, що хочуть здобути рабинську сміху. Мати шістьох дітей, Мірвіс брала участь у роботі Бейт Гілеля, відповідаючи на галахічні питання. В Ефраті вона допомагала жінкам занурюватися в мікву, була членом місцевої Хевра кадіша і викладала Талмуд.

Шира зізнається, що в її способі життя є «протиріччя», далеко не всі в ортодоксальному світі визнають її раббаніт і не надають їй рівні з чоловіками права. За кордоном вона вперше зіткнулася з реформістськими громадами, де жінки беруть на себе функції, які не прийняті в ортодоксальному середовищі. Це змусило її засумніватися в низці обмежень, які накладаються на жінок ортодоксами, але Мірвіс свідомо вибрала ортодоксальні рамки й хоче в них залишитися. «Я щиро зберігаю в серці всіх жінок минулих поколінь, які були масштабнішими й розумнішими за мене, боялися небес і вивчали Тору, але не дістали визнання й любові, які отримала я», — заявила раббаніт у своєму виступі.

«Ми вітаємо раббаніт Ширу з обранням, — йдеться в заяві громади. — Це визнання її чудових досягнень у якості вчителя й лідера громади, і ми впевнені, що вона й далі буде зразком для наслідування».  

«Місце жінок у єврейському лідерстві може повністю відповідати нашій галахічній традиції, — зазначив декан Ohr Torah Stone рабин Кеннет Брандер. — Я впевнений, що ми будемо сприймати цей момент, як початок нового галахічного шляху визнання жінок у якості духовних лідерів ортодоксальних громад». Головний рабин Ефрата, один із лідерів модерн-ортодокс Шломо Ріскін, також підтримав цю тенденцію.  

Нагадаємо, що Ефрат — класичне релігійно-сіоністське поселення в Юдеї, дві третини населення якого підтримали на останніх виборах праву партію «Яміна» й ще більш право-релігійний рух «Ціонут га-датіт».

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку